SES BARKODU

TANIM

Sistem insan kulağının algılamayacağı veya zor algılayacağı sesler oluşturarak bunu algılayan cihazlara işlem yaptırmak prensibiyle çalışır.

Kullanım amacı olarak basılı barkod sistemine benzemektedir.

Barkodun fiziksel olarak kağıt üzerine basılması yerine bir fon müziğinin içinden veya bağımsız ses yayan cihazlardan çıkan sesler üzerine özel ses grupları yayınlatılır.

Barkod okuyucu yerine ise mikrofon kullanılmaktadır.

Çalışma şekli:

Cihazlarda bulunan bu seslere duyarlı yazılımlar veya bu iş için özel yapılmış elektronik cihazlar ortamda kodlanmış ses olup olmadığını kontrol eder.

Kod olduğunu düşündükleri sesi kendi ses gruplarıyla karşılaştırır veya networke bağlı ise daha geniş ses kodu bankasından bunun karşısında ne yapması gerektiğini sorgular.

 

Çalışmasını gösteren simulasyon sayfası için tıklayınız.

Çalışmasını gösteren örnek video için tıklayınız.

Kullanım alanları ve şekilleri:

Ses kodları ile bir ortam işaretlenebilir. Bu ortama gelen insanlara o ortam ve o sesin duyulduğu zaman bilgisine karşılık gelen içerik gösterilir.

Aynı ortamda bulunan diğer kişilerle haberleştirilir.

Örneğin müzedeki eserlerin yanına veya o eserlerin bulunduğu odaya ses kodu yayan cihaz koyularak insanların müzeleri gezmesi ve bilgi alması sağlanır.

Bir radyo/tv yayını sırasında canlı yayın esnasında kodlu sesler doğrudan radyoda yayını içine yerleştirilir.

Birbirinden çok uzakta aynı radyo kanalını,televizyon kanalını izlemekte olan insanların ellerindeki cihazlara yayının başlığı, yayın hakkında sosyal medya konuşmaları, yayın hakkında yorum yazabilme, yayın hakkında anket yapılması, yayın sırasındaki konuk veya ürün hakkında bilgi, tak,p ednelerin yayının bir bölümünü paylaşması ve takip eden kişilerin birbiri ile etkileşmesi için chat vb özellikler kullanılır.

Canlı olmayan ses kaydı veya video kayıtları içinede sonradan izlerken cihazların tetiklenmesi için ek bilgiler yerleştirilebilir.

Cep telefonlarının birbirine özel kodlu sesler göndererek haberleşmesi ve toplu taşıma araçları gibi ortamlarda insanların ortamda gürültü ve ses oluşturmadan farklı bağlantılar kurabilmesi amacıyla.

Marketlerde ürünlerin etiketlenmesi için basılı barkod yerine sesli barkod kullanılabilir.

Hiç bir bağlantı imkanı olmayan cihazların sadece sesle veri aktarması mümkün olabilir.
Ses barkodu sistemiyle çalışan bir kumanda yapılabilir. Yaptığımız testlerde  Sistem ortam gürültülü ve yayın yapan kaynak kısık sesle dahi olsa bir odada 10 metre gibi mesafeden oldukça stabil çalışmaktadır. Ses barkodunun kodlama sistemi sesin yayım şekli ve okuyucuların planlanması ile mesafe arttırılabilir.

 

Sistemi 4 farklı şekilde kullanıma açılacak

Ses barkodu yayınlama kutusu olarak, Uygulama üzerinden cep telefonunu hem tanıma hem de ses barkodu yayınlama amacıyla kullanma, Cep telefonunu komut gönderici-tetikleyici olarak kullanma, Ses barkodu yerleştirme yazılımı ile kullanım

 

  1. Ses barkodu yayınlama kutusu:

Müze, alışveriş merkezi, toplu taşıma araçları, ürün depoları, eğlence mekanları gibi yerler için. Çok düşük maliyetle belli aralıklarla, yaklaşıldığında veya bir butona tıklandığında ses kodu yayan kutular hazırlanarak istenen ortamlara yerleştirilerek kullanım.
Kutular kendi pilleriyle çalışan herhangi bir networke bağlı olmayan bağımsız cihazlar. Networke bağlı olup güncellenebilen versiyonları projeye göre eklenebilir.

Çalışma şekillerine göre kutular:

  • Yaklaşıldığında algılayıp sinyal veren kutu.
  • Butona basılınca veya dokununca sinyal veren kutu.
  • Sürekli sinyal veren kutu
  • Periyodik sinyal veren kutu.(2 saniyede bir veya 10 saniyede bir gibi)

Kutular sayesinde sadece bu kutulardan bilgi okuyan gps veya internet bağlantısına ihtiyaç duymayan uygulamalar geliştirmek mümkün olacak. Örneğin kutuların belli bir sırayla dizilmesi sonucu yapılacak yön-yol tarifi uygulamaları gibi.

5 cm * 3 cm *1 cm   pili çalışma sistemine göre 3-6 ay dayanıyor. Maliyeti başlangıç için kutu başına 5 TL. her bir kutu bağımsız olarak kendine ait eşsiz bir sinyal yayını yapıyor.

Hazırladığımız yayınlama kutusu resmi:

  1. Cep telefonunu hem tanıma hem de ses barkodu yayınlama amacıyla kullanma

Örnek uygulama ile açıklarsak:

Bir şirket tanışma toplantısı yapar

Toplantıya katılan bireyler bir uygulama yükler ve sisteme kendilerini tanıtırlar buna karşılık bir ses barkodu onlara atanır.

Cep telefonlarında açık olan bu uygulama ses barkodlarını 5 saniye gibi aralıklarla ortama yayın yapar.

Birbirini tanımak isteyen iki kişi cep telefonları işle çevrelerindeki kişilerin cep telefonlarından yaptıkları yayını alır ve hakkında bilgilere uygulama üzerinden ulaşır. Kişiyi ara, mesaj at, bilgilerimi aktar gibi özel butonlar eklenebilir.

  1. Cep telefonunu komut gönderici-tetikleyici olarak kullanma


Başka bir cihaza ihtiyaç duymadan ortamda uygulaması açık cihazları doğrudan doğruya istenilen işlemleri yapacak şekilde tetikleyebilirsiniz. Kongre, sergi, sunum yapılması ve fuar gibi etkinliklerde pratik şekilde kullanılabilir.
Hazırladığımız  uygulamanın resmi

  1. Ses barkodu yerleştirme yazılımı ile kullanım:

Yayındaki sesin içine kodlama yazılımı ile ortamdaki fon sesi, televizyon, radyo yayını gibi yayında zaten bir sesin olduğu ortamlarda ana ses yayım cihazının bir öncesine yazılım kurulur. Yayına girecek ses kaynağına cihazımız üzerinden ses çıkışı alınarak yayına verilir.

Bir zaman çizelgesi üzerine ses barkodu yerleştiren özel bir yazılım kullanılır. Anında veya gelecek zamanda gönderilmek zaman çizelgesinde ses barkodu yerleri işaretlenir.

Zaman çizelgesi üzerinden ses barkodunu alan cihazlarda karşılığında ne olacağı operatör tarafından seçilebilir. Seçilen zaman geldiğinde yazılım istenen ses barkodunu ortam sesinin içine yerleştirir.

Yazılım ve kullanım şekli ile ilgili görseller aşağıdadır: Demo uygulama sunuma hazırdır.

 

Çalışmasını gösteren simulasyon sayfası için tıklayınız.

Çalışmasını gösteren örnek video için tıklayınız.